Największe żeglarskie regaty świata
Rejs dookoła Ziemi, jest zwieńczeniem każdej żeglarskiej kariery, Everestem żeglarstwa, sprawdzianem wytrzymałości zarówno psychicznej jak i fizycznej. Jednakże można tego dokonać na wiele mniej lub bardziej imponujących sposobów.
Pierwszym czynnikiem który trzeba wspomnieć omawiając rejs, jest liczba członków załogi. Regaty wyróżniają tutaj dwie kategorie: „załogowe” (np. Volvo Ocean Race) oraz „single handed” (Vendee Globe). Bezsprzecznie trudniejszy jest drugi wariant, który stawia żeglarza na skraju ludzkich możliwości.
Rzeczą być może najważniejszą jest trasa i tutaj również dominują dwa warianty. Trasa współczesna- przez kanały Panamski i Sueski, oraz klasyczna żeglarska trasa regatowa „dookoła trzech przylądków” (Przylądka Horn, Przylądka Dobrej Nadziei oraz Przylądka Leeuwin) zwana także Szlakiem Kliprów.
Kolejnym aspektem rejsu jest kierunek opływania Ziemi. W środowiskach żeglarskich mówi się o „dobrej drodze” i „złej drodze”. Ta pierwsza wiedzie w kierunku wschodnim, czyli zgodnie z kierunkiem przeważających wiatrów i fal, ta druga zaś na zachód, pod fale i pod wiatr.
Ostatnim elementem, jest opłynięcie świata z zawijaniem do portów lub „non stop”.
Szlak kliprów: